Technika EFT

Share

O technice EFT (Emotional Freedom Techniques – Techniky Emoční Svobody) existuje spousta specializovaných webů i knih, pořádají se semináře a kurzy. Nebudu se tedy věnovat podrobně informacím o EFT, spíš tady popíšu svoji vlastní zkušenost a pohled.

 

Moje osobní zkušenost s EFT


Jsem velmi racionálně založený člověk a i Tarot dělám hodně přes hlavu. Moje mysl jen tak něco nepustí dál a nepřijme to za „pravdu“. Současně jsem velmi zdravý člověk, nic mě nebolí, s ničím nemám problém, nemívám úrazy. Jak tedy takového člověka přesvědčit o účinnosti metody, která pracuje se zablokovanými emocemi v těle, díky čemuž dojde k uzdravení, vyléčení či napravení nějakého fyzického či zdravotního problému? Nemluvě o odbourání problémů psychických, ale to se dokazuje ještě o mnoho obtížněji. Samozřejmě, jak jinak – pokud mám z nějakého důvodu poznat tuto techniku a ověřit si její účinnost díky vlastní zkušenosti, protože tomu jinak neuvěřím, je zapotřebí vyrobit nějaký fyzický problém, nějakou bolest.

A tak jsem na jeden z tarotových seminářů, dorazila s nehybným krkem a s jeho bolestí. Jak jsem k tomu přišla, netuším, zkrátka to bylo třeba, a tak to bylo. Většina lidí na podobných kurzech a seminářích se věnuje různým oblastem osobního růstu a rozvoje, práci s energiemi a podobně, a samozřejmě i zde se našel někdo, kdo s technikou EFT pracuje a nabídl mi první pomoc. Takže v asi desetiminutové přestávce jsme šli bokem a pustili se do terapie. Krkem jsem nemohla hnout vůbec do levé strany, musela jsem se otáčet celá a bolest byla při pokusu o otočení intenzivní. Moje přítelkyně se mě zeptala na intenzitu bolesti a asi ve třiceti sekundách mi vysvětlila, co mám dělat. Jedno kolo „ťukání“ trvalo asi 2 minuty a já jsem po nich dokázala otočit hlavu doleva asi o 20 stupňů. Po dalších 2 kolech to bylo 90 stupňů, což je můj plný rozsah. Nebylo to perfektní a bez jakékoliv bolesti, přestávka byla přece jen dost krátká, ale z mého pohledu se v tu chvíli stal zázrak :-) A tak jsem si o této metodě něco „vygooglila“ a nyní se s vámi velmi stručně o základní principy techniky EFT podělím.

 

Proč a jak EFT funguje


Naše psychické, fyzické i jiné zdravotní problémy jsou způsobeny blokovanou energií na jejich drahách v těle, tzv. meridiánech. Ty bloky způsobují naše emoce. Je to tím, že nedáváme svým emocím průchod, snažíme se je potlačovat, vytěsňovat, chovat se, cítit i myslet tak, jak nás okolní svět učí, že se to má. Tyto emoce v nás ale jsou a budou, ať už si je přiznáme nebo ne, ať už s nimi nakládáme jakkoliv. Důsledkem vzniklého zmatku a rozporu se necítíme dobře, a pokud pokračujeme dál, onemocníme nebo si přivodíme úraz, zhroutíme se a podobně. Lékem na všechny problémy v úplně celém životě (vztahy, zdraví, bohatství, cokoliv…) je v samém důsledku a jádře naše SEBELÁSKA. A milovat sám sebe znamená přijmout sám sebe a všechno, co ke mně patří, ať už je to jakékoliv – tedy i moje emoce, včetně těch bolestných a negativních. Jakmile něco přijmeme, přestane to klást odpor a způsobovat bloky v toku naší životní energie. A tohoto principu využívá právě metoda EFT, kdy si vědomě rozpouštíme emocionální bloky na jednotlivých meridiánech. Probíhá to formou laicky připodobnitelné k akupresuře při současném zapojení vědomé mysli. Poklepáváme na určité body na různých energetických drahách a současně vědomě rozpouštíme emocionální blok. Protože nevíme, na které dráze nám ten který blok sedí, jsou do procedury zařazeny všechny hlavní meridiány a jejich body.

 

Technika ťukání EFT


1) identifikace a intenzita problému

Nejprve identifikujeme problém, například bolest nebo nějaký konkrétní problém, který nás trápí. Pak k tomuto problému přiřadíme nežádoucí emoci – co v nás tato situace vyvolává, jak se cítíme. Nebo je postup opačný, tedy nejprve vnímáme negativní emoci a pak jí přiřazujeme problém. Následně stanovíme intenzitu této emoce na škále od 0 do 10.

Příklad 1: problém -> emoce

Problém: bolí mě za krkem, nemůžu se otočit doleva
Emoce: cítím se bezmocně
Intenzita: 9

Příklad 2: emoce -> problém

Emoce: mám strach
Problém: že mě opustí moje manželka
Intenzita: 8

 

2) nastavení afirmace

Nyní naformulujeme afirmaci, díky které tuto emoci přijmeme a tím ji rozpouštíme.

Příklad 1:
I přes to, že se cítím bezmocně, když mě bolí za krkem a nemůžu se otočit doleva, mám se rád/a a přijímám se.

Příklad 2:
I přes to, že mám strach, že mě opustí moje manželka, mám se rád a přijímám se.

 

3) ťukání na meridiánové body

Následuje ťukání prostředníčkem kterékoliv ruky a případně i okolními prsty na jednotlivé body hlavních meridiánů na jakékoliv straně těla, nebo na obou stranách současně.
Technika EFT
Karate bod (1) = nastavení
3x celá afirmace I přes to, že (PROBLÉM + EMOCE / EMOCE + PROBLÉM), mám se rád/a a přijímám se.

Body (2 – 13) = rozpouštění
3x až 7x opakujeme pouze jádro, tedy PROBLÉM + EMOCE / EMOCE + PROBLÉM

Příklad 1: bolí mě za krkem a nemůžu se otočit doleva
Příklad 2: mám strach, že mě opustí moje manželka

Gamut (14) = aktivace pravé a levé hemisféry mozku
za stálého poklepávání na gamut proběhne následující procedura:

zavřít oči -> otevřít oči -> oči doprava dolů -> oči doleva dolů -> kruh očima na pravou stranu -> kruh očima na levou stranu -> 5 sekund zpívání melodie -> napočítat 1-2-3-4-5 -> 5 sekund zpívání melodie

Opakují se body (2 – 13) = rozpouštění
3x až 7x opakujeme pouze jádro, tedy PROBLÉM + EMOCE / EMOCE + PROBLÉM

 

4) revize a opakování

Stanovíme novou úroveň intenzity EMOCE spojené s problémem 0 – 10, celý proces opakujeme až do minimální úrovně či vymizení emoce. Lze upravovat formulaci fráze na základě změn v kvalitě a intenzitě vnímání, např.: I přes to, že ještě cítím nějakou (EMOCE + SOUVISEJÍCÍ PROBLÉM), mám se rád/a a přijímám se.

Je běžné, že odťukáním jednoho se odhalí další vrstva, tedy jdeme více do hloubky a k podstatě problému. Je to jako s loupáním cibule. Takže například ze strachu, že mě opustí manželka, se vynoří zlost na sebe, že jí nedokážu poskytnout zázemí, ze zlosti na sebe se vylíhne pocit bezmoci, protože nevěřím ve svoje schopnosti... atd., atd. atd. S každou vrstvou problému pracujeme samostatně a vyťukáváme je zvlášť.

 

A to je vše.


Tuto techniku je možné používat k samoléčbě bolestí i nemocí, auto-psychoterapii, první pomoci při záchvatu paniky, vzteku, lítosti, strachu, zlosti, nenávisti… Pamatujte, že klíčem k úspěchu této techniky jsou EMOCE. Vždy je zapotřebí naprosto upřímně identifikovat negativní emoci, i když nás třeba vyděsí. Například: I přes to, že hluboce nenávidím svoji matku a chtěl bych ji rozřezat na kusy, mám se rád a přijímám se. Jinak totiž budeme zase klouzat po povrchu a vytouženého výsledku se nikdy nedobereme. A já myslím, že na nějaké hraní už nezbývá moc času :-)

Na tomto videu v AJ najdete praktickou ukázku EFT bodů, obsahuje navíc body pod bradavkami, které někdo zařazuje a někdo ne. Záleží jen na vás, v případě žen je potřeba nadzvednout ňadro a klepat v místě průsečíku jeho spodní hrany a kolmice k bradavce.

 

Přeji pěkný život bez bolesti a utrpení všem,
Markéta

 

 

Share