Bloudivý nerv – jak je mozek schopen regulovat zánětlivé procesy

Share

Článek je převzatý z tohoto ZDROJE

Dr. Shawna Darou, ND
Darou Wellness
2. června 2015

Včera jsem četla článek, který mě velmi nadchl tím, co vyplývá z jeho obsahu. Článek má název „Hackování nervového systému” a je od Gaie Vinceové. Autorka v článku popisuje zkušenost ženy, která trpěla těžkou a vysilující revmatoidní artritidou, již nakonec dokázala eliminovat pomocí zařízení, které minimalizovalo zánět stimulací bloudivého nervu. To znamená, že aktivováním bloudivého nervu, který působí prostřednictvím parasympatického nervového systému, je možné výrazně ovlivnit záněty a imunitní systém. Role mozku při zánětu v těle může být dalekosáhlá. Pokud trpíte zažívacími problémy, vysokým krevním tlakem, depresí nebo jakýmkoliv zánětlivým stavem, pak prosím pokračujte ve čtení. Dovolte mi vysvětlit možné důsledky krok za krokem.

Co je bloudivý nerv?

Bloudivý nerv [nervus vagus] je nejdelší nerv v těle, který vychází z mozku jako desátý z dvanácti lebečních nervů, a cestuje dolů do krku a pak prochází kolem zažívacího systému, jater, sleziny, slinivky, srdce a plic. Tento nerv je hlavním klíčem k aktivaci parasympatického nervového systému, který je součástí tzv. ‚odpočívej a zažívej‛ části (opak k sympatickému nervstvu, které je spojené s ději vyžadujícími okamžité reakce, tzn. ‚bojuj nebo uteč‛).

Vagální tonus

Tonus bloudivého nervu je klíčem k aktivaci parasympatického nervstva. Vagální tonus se určuje měřením tepové frekvence společně s rychlostí dýchání. Naše srdeční frekvence se při nádechu trochu zrychlí a při výdechu trochu zpomalí. Čím větší je rozdíl mezi nádechovou frekvencí srdce a výdechovou rychlostí srdce, tím vyšší je vagální tonus. Vyšší vagální tonus znamená, že vaše tělo si dokáže po stresu rychleji odpočinout a zregenerovat.

S čím je spojen vysoký vagální tonus?

Vysoký vagální tonus [vysoká vagotonie – převaha parasympatického nervového systému, pozn. překl.] zlepšuje funkci mnoha tělesných systémů, což způsobuje lepší regulaci hladiny cukru v krvi, snížení rizika mozkové mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění, snížení krevního tlaku, zlepšení trávení přes lepší produkci žaludečních šťáv a trávicích enzymů a snížení výskytu migrén. Vyšší vagální tonus je také spojen s lepší náladou, menším výskytem úzkostí a vyšší odolností proti stresu. Jednou z nejzajímavějších rolí bloudivého nervu je to, že v podstatě čte střevní mikroflóru a spouští akci těla směřující k modulaci zánětu na základě toho, zda zaznamená patogenní nebo nepatogenní organismy. Tímto způsobem může mít střevní mikroflóra vliv na náladu, úroveň stresu a celkovou míru zánětlivosti.

S čím je spojen nízký vagální tonus?

Nízký vagální tonus je spojen s kardiovaskulárními poruchami a mrtvicí, depresí, cukrovkou, syndromem chronické únavy, kognitivním poškozením a mnohem vyšší mírou zánětlivých stavů. Zánětlivé stavy zahrnují všechna autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, zánětlivá onemocnění střev, endometrióza, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, lupus a další).

Jak je možné zvýšit vagální tonus?

Ve výše uvedeném článku se vagální tonus zvýšil prostřednictvím zařízení, které stimulovalo bloudivý nerv. Dobrou zprávou je, že máte možnosti, jak ho sami stimulovat, ale vyžaduje to pravidelný trénink. Do určité míry jste geneticky náchylní k různé úrovni vagálního tonusu, ale to ještě neznamená, že to nelze změnit. Zde jsou některé způsoby, jak zvýšit tonus bloudivého nervu:

  1. Pomalé, rytmické, brániční dýchání. Dýchání z bránice, na rozdíl od povrchního dýchání v horní části plic, stimuluje a tonizuje nervus vagus.
  2. Broukání, mručení, zpívání. Vzhledem k tomu, že vagus je připojen k hlasivkám, mručení ho mechanicky stimuluje. Můžete si též broukat či zpívat jakoukoliv písničku nebo ještě lépe opakovat zvuk ‚OM‛.
  3. Mluvení. Podobně je užitečné pro vagální tonus vzhledem k připojení nervu na hlasivky.
  4. Mytí obličeje studenou vodou. Mechanismus není znám, ale studená voda na obličeji stimuluje bloudivý nerv.
  5. Meditaceobzvlášť milující laskavá meditace podporuje pocity dobré vůle vůči sobě i ostatním. Studie Barbary Fredricksonové a Bethany Kikové z roku 2010 zjistila, že rostoucí pozitivní emoce vedla k zvýšení sociální blízkosti a zlepšení vagotonie.
  6. Vyvažování střevní mikroflóry. Přítomnost zdravých bakterií ve střevě vytváří pozitivní zpětnou vazbu přes nervus vagus a zvyšuje jeho tonus.

Důsledky podobných jednoduchých a základních postupů na celkové zdraví, a zejména na záněty, jsou dalekosáhlé. Pokud trpíte zánětlivým onemocněním, potížemi s trávením, vysokým krevním tlakem nebo depresí, je doporučováno blíže se zaměřit na vagální tonus. Již dlouho víme, že dýchací cvičení a meditace jsou užitečné pro naše zdraví, ale je velmi fascinující zjistit detaily jejich mechanismů. Doufám, že vás tento krátký článek inspiroval, abyste zkusili nějaké meditační cvičení, stejně jako já, a také hledat jiné způsoby, jak zvládat zánětlivé reakce těla.

 

Prameny:

Forsythe P, Bienenstock J, Kunze WA.Vagal pathways for microbiome-brain-gut axis communication. Adv Exp Med Biol. 2014;817:115-33.

Kok, B, Fredrickson, B, Coffey, K, et al. How Positive Emotions Build Physical Health: Perceived Positive Social Connections Account for the Upward Spiral Between Positive Emotions and Vagal Tone. Psychological Science 2013 24: 1123

 

Komentář:

Pro komplexní dýchací a meditační program, který je speciálně vyvinutý pro stimulaci bloudivého nervu, navštivte stránku Éiriú Eolas. Obsahuje informace o vědeckých základech na kterých je tento program založen a můžete jej vyzkoušejte zdarma.

 

Další odkazy:

Jak bloudivý nerv ovlivňuje zdraví, náladu a osobní výkon
Stimulace bloudivého nervu pro lepší duševní zdraví
Úžas aktivuje váš bloudivý nerv
Nová studie ukazuje, že stimulování bloudivého nervu může pomoci závislým překonat závislost
Neurobiologie milosti pod tlakem: 7 návyků které stimulují váš bloudivý nerv a díky kterým budete klidní a rozvážní
Nervová fakta o bloudivém nervu
The vagus nerve – How inflammation can be controlled by the brain

 

ZDROJ: https://naseveru.org/2019/01/09/bloudivy-nerv-jak-je-mozek-schopen-regulovat-zanetlive-procesy

 

 

No Fields Found.